ROZPOCZYNAMY PRZYGODĘ Z ERASMUSEM +
W tym roku szkolnym zostaliśmy zaproszeni do wspólnej realizacji projektu międzynarodowego związanego z wymianą uczniów pod nazwą „Troszczymy się o naszą planetę”.
Czas trwania projektu: 1. 09. 2018r. – 31. 08. 2020r.
Język: angielski
Koordynator projektu: TURCJA
Kraje biorące udział w projekcie: Turcja,Bułgaria, Rumunia, Grecja, Cypr i Polska.LINK DO STRONY
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
1 października 2018 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języków obcych odbyła się uroczystość, na której gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych, przewodniczącego Rady Miasta Tychy Pana Macieja Gramatykę, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej filii nr 12 w Tychach - Panią Beatę Mann, księdza proboszcza parafii św Maksymiliana Kolbe w Tychach Piotra Nowińskiego, przedstawiciel Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zuzanna w Tychach Panią Wioletę Gołaś oraz opiekuna wystawy fotograficznej, "Tyskie Ptaki" Panią Karolinę Chemicz-Pałys.
Podczas uroczystości przedstawiliśmy cele naszego projektu " We care about our planet" "Troszczymy się o naszą planetę," który będziemy realizować w ramach współpracy międzynarodowej przy wsparciu programu Uni Europejskiej Erasmus +KA2. Projekt będzie trwał 2 lata. Nasi goście i uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zwrotami grzecznościowymi w językach naszych partnerów, gdyż jednym z pierwszych zadań jest utworzenie wspólnego słownika multilingwistycznego.
Następnie zaprezentowano krótkie filmy przybliżające bogactwo kulturowe krajów naszych partnerów.
M. Wojciechowska
PROJEKTY LOGO NASZEGO PROJEKTU
PROJEKTY LOGO NASZEGO PROJEKTU
Napisano o naszym projekcie - "Dbamy o naszą planetę" - na szerszym forum.
Nasi Nauczyciele z wizytą w Turcji
W dniach od 26 do 29 listopada 2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie partnerów w Ankarze w ramach projektu Erasmus+ „We care about our planet”. W szkole koordynatora projektu nauczyciele odwiedzili kilka klas, uczestniczyli w licznych warsztatach związanych z tematem projektu, np. założenie kompostowników, ułożenie mandali z szyszek, patyków, kamyków i liści czy stworzenie drobnych dzieł sztuki z odpadów. Następnie omówione zostały dotychczasowe zadania i zaplanowane kolejne.
Odbyło się głosowanie na logo projektu oraz wymiana maskotek między partnerami – nasza pszczółka Maja poleciała na Cypr a do nas zawitał lew Leo z Rumunii. Zorganizowano wystawę plakatów i akrostyków na temat ekologii przygotowanych przez dzieci poszczególnych krajów. Poznali turecki system edukacyjny oraz podczas wycieczek poznali bogactwo kulturowe koordynatora projektu.
A.Szczęsna
WIZYTA NA CYPRZE
Od 22 do 25 stycznia 2019 roku miało miejsce drugie spotkanie partnerów projektu Erasmus + tym razem w Nikozji, na Cyprze.
Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice z klasy 4 oraz 3 nauczycieli. Przybyli goście zostali gorąco przywitani przez gospodarzy.
Był to czas zawierania nowych znajomości, wspólnej zabawy i wykonywania zadań w ramach projektu, m.in. poznanie nazw endemicznych roślin i zwierząt poszczególnych krajów, udział w lekcji na temat globalnego ocieplenia oraz zasadzenie Drzewa Przyjaźni.
Podczas 2 wycieczek edukacyjnych podziwiano piękno cypryjskiej flory i fauny. Lew Leo opuścił Tychy, a zamiast niego przybyła maskotka z Bułgarii Lovearthy.
HAPPENING Z OKAZJI PIERWSZEGO DNIA WIOSNY
21 marca 2019 roku w ramach projektu programu Erasmus+” Dbamy o naszą planetę” w naszej szkole odbył się Happening z okazji Pierwszego Dnia Wiosny oraz kwietniowego Święta Ziemi. Swoją obecnością zaszczycili nas ksiądz proboszcz z parafii Maksymiliana Kolbe w Tychach Piotr Nowiński, radna miasta Pani Karolina Chemicz-Pałys, przedstawicielka Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zuzanna w Tychach Pani Bogna Czachor.
Po programie artystycznym nasi uczniowie złożyli uroczystą Obietnicę dbania o naszą Matkę Ziemię. Autorami jej słów byli sami uczniowie. Potem wszyscy zebrani udali się na sadzenie 3 miododajnych drzew. Każda klasa 1 otrzymała swoje drzewo, o której będzie się troszczyć aż do ukończenia szkoły podstawowej.
NASI PARTNERZY Z WIZYTĄ U NAS - W POLSCEMAJ 2019 WELCOME TO TYCHY!
Pierwszy dzień wizyty - 20 maja 2019 roku przybyli do naszej szkoły projektowi przyjaciele z Bułgarii, Cypru, Grecji, Rumunii i Turcji. Przywitaliśmy ich tradycyjnie chlebem i solą.
Potem odbyły się liczne spotkania z uczniami naszej szkoły w klasach, warsztaty, a na koniec dnia udaliśmy się do Wodnej Akademii.Drugi dzień wizyty - 21 maja 2019 roku - Pasieka w Kamiannej.
Pogoda nieprzyjemnie zaskoczyła wszystkich. W tym dniu deszcz towarzyszył nam na każdym etapie, zaplanowanej na długo przed przybyciem gości, wycieczki. Już przed godz. 7.00 ruszyliśmy do Kamiannej, gdzie znajduje się Pasieka na wysokości około 650 m npm, w górach i pośrodku lasów głównie szpilkowych (jodła). Sprawia to, że pszczołom żyje się tu trudniej, ponieważ klimat jest ostry. Pasieka Barć Kamianna słynna jest nie tylko z doskonałych wyrobów pszczelarskich, ale także z pokazowych uli i "pszczelego skansenu" z ulami figuralnymi.
W tym dniu odwiedziliśmy także Kraków, oprócz zwiedzanie było także wspólne biesiadowanie.
Do Tychów wróciliśmy późno, zmęczeni, ale pełni wrażeń.
B.Orzechowska
W środę - 22 maja - pojechaliśmy do Pszczyny. Odwiedziliśmy tam Zamek Pszczyński, zagrodę żubrów i sporo dowiedzieliśmy się o warunkach życia tych zwierzątek.
Byliśmy także w parku. Udaliśmy się także do Ogrodów Kapiasa. Miały tam miejsce warsztaty na temat roślin miododajnych.
Przywieźliśmy stamtąd hotel dla owadów, który umieściliśmy w naszym patio.
W tym dniu mieliśmy także przeróżne warsztaty: lepienie świec woskowych, pieczenie miodowych ciasteczek, sadzenie roślin. To był udany dzień!
23 maja - w ostatnim dniu wizyty byliśmy gośćmi pana wiceprezydenta Macieja Gramatyki. Rozmawialiśmy o projekcie, a nasi partnerzy dzielili się wrażeniami z pobytu.
Uroczyste zakończenie całego projektu miało miejsce w "Karczmie Tatrzańskiej", tam bawiliśmy się i prezentowaliśmy regionalne tańce oraz wspólnie śpiewaliśmy piosenki.
Od tego dnia w szkole jest z nami maskotka Tosbaa z Turcji, Lovearty poleciała do innego kraju - do Turcji. Skorupa żółwia to niebieska planeta - żółwik metaforycznie walczy o sprawy środowiska.
Choć pogoda od początku nas nie rozpieszczała, to nasi goście dzielnie znieśli pobyt w tych prawie zimowych dla nich warunkach. Stworzyliśmy im ciepłe przyjęcie, zaproponowaliśmy wiele ciekawych zajęć i mamy nadzieję, że to na długo pozostanie w ich pamięci. Dziękujemy i do zobaczenia!
B.Orzechowska
SZKOLNY RECYCLING
W ramach wrześniowego zadania w projekcie Erasmus + nasze dzieciaki brały udział w szkolnym recyclingu, wyczarowując coś z "niczego". To bardzo twórcze zadanie sprawiło wiele radości tym, którzy dawali drugie życie plastikowym odpadom i tym, którzy podziwiali gotowe prace. Zapraszamy do oglądania zdjęć i wystawy na szkolnym korytarzu.
ERASMUSDAYS
10 - 12 października 2019 w całej Europie były organizowane warsztaty i spotkania w ramach Inicjatywy programu Erasmus+: #ErasmusDays. 10 października, w naszej szkole odbyły się 2 spotkania z tej okazji. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie tyskich szkół, którzy wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w programie poświęconym ekologii.
Nasi goście zobaczyli m.in. przedstawienie pantomimiczne pt. „Gra” i kukiełkowe o małej pszczółce w języku angielskim oraz film z wizyty naszych partnerów programu Erasmus+ w Tychach.
Zgromadzeni poznali życie i zwyczaje pszczół, a potem mieli okazję skonfrontować swoją wiedzę o nich w quizie. Przeświecał nam jeden cel – troska o nasze środowisko - odpowiedzialność za otaczający nas świat roślin i zwierząt. Podzieliśmy się z gośćmi naszymi pomysłami i dokonaniami w ratowaniu Naszej Planety. Goście opuścili nas z mocnymi postanowieniami większej troski o swoje środowisko.
Tego samego dnia w ramach inicjatywy #ErasmusDays odbyło się drugie spotkanie, tym razem skierowane do nauczycieli tyskich szkół to wieczór poświęcony dzieleniem się naszymi dokonaniami i pomysłami zrealizowanymi w projekcie” We Care About Our Planet”.
B.Orzechowska
WIZYTA W RUMUNII
W dniach 21- 24 października 2019 roku nasza szkoła, reprezentowana przez 3 nauczycieli wzięła udział w kolejnym spotkaniu w ramach programu Erasmus. Tym razem spotkanie odbyło się w Ploeszti w Rumunii.
Wszyscy zostali bardzo serdecznie przywitani przez gospodarzy. Uczestnicy spotkana wzięli udział w warsztatach edukacyjnych oraz dwóch wycieczkach - do Bukaresztu oraz do Bran, podczas których można było poznać florę i faunę Rumunii.
Uczestnicy sadzili również tulipany i chryzantemy w ogrodzie botanicznym, jak również drzewka na terenie szkoły.
KONKURS PRZYRODNICZO-FOTOGRAFICZNY - PRZYRODA WOKÓŁ NAS
W listopadzie 2019 roku nasi uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie przyrodniczo-fotograficznym "Przyroda wokół nas". Jego uczestnicy wykonali prace plastyczne ze zdjęciami przyrody. Na pracach pojawiły się hasła dotyczące ochrony naszej planety. Nasz konkurs był częścią międzynarodowego konkursu "European Nature Through Lens".
A. Szczęsna
EKOLOGICZNE KONSTRUKCJE
W marcu 2020 roku wybudowaliśmy z materiałów wtórnych konstrukcje przedstawiające symbole polskiej architektury: szyb górniczy oraz wieżę w Malborku
A.Szczęsna
LAS W SŁOIKU
9 marca 2020 roku klub Erasmus+ uczestniczył w warsztatach " Zaczrowany ogród w szkle" w Kętach.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Akcja "Sprzątanie świata" w ramach Erasmus+.
Kolejny raz nasz klub Erasmus+ włączył się w akcję "Sprzątanie świata". Po długiej przerwie spowodowanej pandemią i późniejszymi wakacjami, wzięliśmy się do pracy na terenie szkoły. Teraz nasz szkolny ogródek jest gotowy do zimy! Wszyscy pracowali w pocie czoła, co widać na załączonych obrazkach :-)).
KONKURS EKO-MODA
Od 15 do 17 października 2020 roku, w naszej szkole odbyły #ERASMUSDAYS 2020. Z tej okazji odbył się konkurs mody EKO-MODA online. Nasi modele wystąpili w strojach wykonanych samodzielnie z surowców wtórnych. Ich dzieło moglìśmy podziwiać na gazetce szkolnej oraz szkolnym facebooku. Laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie, serdecznie gratulujemy!
A. Szczęsna
WIRTUALNE SPOTKANIE W BUŁGARII
W dniach od 22 do 27 marca 2021 roku, nasi nauczyciele i uczniowie wzięli udział w wirtualnym spotkaniu zorganizowanym przez Bułgarów. Tematem spotkania było hasło: „Użyteczne rzeczy ze śmieci.” Było to zupełnie inne spotkanie niż poprzednie. Najpierw gospodarze przybliżyli nam swoją szkołę, kraj, stolicę - Sofię oraz europejską stolicę kultury - Płowdiw.
Był też czas na wirtualne poznanie się dzieci uczestniczących w spotkaniu.
Podczas wirtualnych warsztatów powstały maskotki, kompozycje kwiatowe oraz zakładki do książek.
Spotkanie zakończył film, w którym nasze dzieci, uczestniczące w projekcie, wspólnie zaapelowały, abyśmy razem ratowali Naszą Ziemię.
A. Szczęsna
WIRTUALNE SPOTKANIE W GRECJI
Od 28 czerwca do 1 lipca 2021 roku, trzy nauczycielki z naszej szkoły wzięły udział w wirtualnym spotkaniu partnerów naszego projektu. Tym razem gospodarzem wydarzenia była szkoła podstawowa z Grecji. W ciągu tych 4 dni, uczestnicy mieli okazję poznać piękno przyrody tego kraju, bogatą jego historię, grecki system edukacyjny oraz samą szkołę. Uczniowie zaprezentowali nam tradycyjne greckie tańce, śpiewy oraz sztukę Ezopa pt. „ Wiatr Północny i Słońce”.
Nauczyciele wzięli udział w warsztatach z wykorzystaniem wosku, papierowych talerzyków oraz łupinek z orzechów pistacjowych.
Był czas na dzielenie się wspólnymi działaniami zaplanowanymi w projekcie np. eco moda, cyfrowy lapbook.
Niestety było to już nasze ostatnie spotkanie w projekcie! Był to cudowny czas poznawania kultur innych krajów, zawiązywania przyjaźni, wzajemnej wymiany doświadczeń i łączenia sił we wspólnym działaniu jakim było ratowanie naszej Planety.
POWODZENIA DRODZY PRZYJACIELE!
A. Szczęsna
#ERASMUSDAYS 2021
#ERASMUSDAYS 2021 w naszej szkole! Z tej okazji odbył się szkolny konkurs dla klas młodszych i starszych. Oto pokonkursowa wystawa nagrodzonych prac.
A oto zwycięzcy konkursu